суботу, 20 грудня 2014 р.

Відкритий урок "Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних розчинах" 9-клас

Тема уроку:  Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних розчинах.
Мета уроку: сформувати поняття про кислоти, основи, й солі виходячи з теорії електролітичної дисоціації; забезпечити формування нави­чок складання рівнянь дисоціації на прикладі розчинних кислот, основ, солей; розвивати логічне мислення; виховувати охайність, бережливість при проведені експерименту.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та матеріали: таблиця розчинності, набір хімічних реактивів для лаборатор­них дослідів, малюнки молекул кислот, основ солей, картки «Йони», інструкція виконання лабораторного досліду, «Інструкція з правил техніки безпеки», мультимедійна презентація «Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних розчинах», видеофрагмент лабораторного досліду «Дослідження речовин на електропровідність»,  картки для дидактичної гри, фішки для оцінювання.
ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчання учнів
Учитель: Доброго дня шановні учні. Сьогодні ми будемо з вами мандрувати країною Розчинів і зупинимось у містечку Електролітичне. Мешканці цієї країни дуже різні, навіть з протилежними характеристиками, але всі вони підпорядковані основним положенням теорії своєї країни (Теорія електролітичної дисоціації).
Мандруючи нашим містечком ми сформуємо поняття про основи, солі й кислоти, виходячи з теорії електролітичної дисоціації; будемо вчитися  складати рівняння дисоціації на прикладі розчинних кислот, основ, солей; розвивати логічне мислення; виховувати охайність, бережливість при проведені експерименту. А тому і тема сьогоднішнього нашого уроку: «Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних розчинах»
Зверніть будь-ласка увагу у кожного з вас є путівник уроку. Запишіть будь-ласка дату сьогоднішнього уроку, своє прізвище та ім’я. Оцінювання роботи на уроці буде у вигляді фішок, кожна фішка буде дорівнювати 1 бал
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Отже діти вирушаємо в нашу мандрівку. І першим нашим завданням буде розгадати кросворд. (слайд)Який нам надасть ключове слово, яке допоможе дістатися наступної станції «Дослідна». І так перше запитання:
1.     Що означає слово «дисоціація» в перекладі українською мовою?
2.     Однорідна система змінного складу, що містить два або кілька компонентів.
3.     Ім’я автора теорії електролітичної дисоціації.
4.     Продукт, що утворюється за високого нагрівання кристалічних тіл.
5.     Речовина, розчин або розплав якої проводять електричний струм.
6.     Прізвище автора електролітичної дисоціації.
7.     Речовина, розчин або розплав якої не проводять електричний струм.
Відповіді: 1. Розпад; 2. Розчин; 3. Сванте; 4. Розплав; 5. Електроліт;
6. Арреніус; 7. Неелектроліт; 8. Електрохімія.
Отже, діти подивіться ми з вами правильно відповіли на всі запитання і в нас з вами вийшло ключове слово нашого уроку «Дисоціація».
 А що ж це таке?
ІV. Вивчення нового матеріалу
І так, ми продовжуємо мандрівку і давайте завітаємо до нашої лабораторії. Де ми з вами проведемо дослідження ймовірних кислот і лугів. Що дасть нам змогу сформувати поняття про основи, солі й кислоти, виходячи з теорії електролітичної дисоціації.
А тепер ми з вами будемо працювати у групах. В нас буде 2 групи, які досліджуватимуть кислоти, а інші 2 основи.
Інструктаж з техніки безпеки.
Діти Увага!!! Перед початком виконання досліду давайте повторимо правила техніки безпеки під час роботи з лугами і кислотами. Зверніть увагу у вас на столах лежать Правила техніки безпеки, передивіться їх. Працювати необхідно обережно, щоб розчини кислоти або лугу не потрапив на одежу, шкіру аби не отримати опіки. При попаданні кислоти або лугу на шкіру необхідно змити її великою кількістю води. (Слайд Техніка безпеки)
Далі, дивіться в кожній групі є картка з інструкцією проведення лабораторного досліду.
Погляньте перед вами є дві пробірки імовірно в них містяться розчини НС1 і КОН, вам необхідно визначити де саме в якій пробірці що знаходиться. Група Кислоти за допомогою індикаторів фенолфталеїну і лакмусу буде визначати, а група основи буде використовувати універсальний індикаторний папір.
Групи кислоти. Дослід №1.
Перед вами дві пробірки, імовірно, у них містяться НС1 і КОН. Як дослідним шляхом визначити, у якій із них міститься луг, а в якій — кислота?
Використаємо фенолфталеїн і лакмус. Приклеюємо етикетки на пробірки.
Групи основи. Дослід №2.
Досліджуємо розчини імовірних кислот і лугів універсальним індикатор­ним папірцем.
Індикатор визначає наявність йонів Н+ і ОН- у розчинах.
Фенолфталеїн ­- тільки йони ОН-.
Лакмус стає червоним за наявності йонів Н+ і синім - за наявності йонів ОН-
Висновок: у розчинах кислот міститься Н+, у розчинах лугів - ОН-. Доведемо це, записавши рівняння дисоціації.
HCl = H+ + Cl-
KOH = K+ + Cl-
З курсу хімії 8 класу ви діти знаєте, що кислоти – це складні речовини, до складу молекул яких входить атом Гідрогену і кислотний залишок. Давай тепер з вами дамо визначення поняття кислоти з точки зору електролітичної дисоціації.
Кислоти – це електроліти, у результаті дисоціації яких  у розчинах утворюється лише один вид катіонів – йони Гідрогену Н+.
Якщо до складу кислоти входить кілька атомів Гідрогену, дисоціація протікає ступінчасто.
А основи – це складні речовини, до складу молекул яких входить атом металу та гідроксильна група ОН-.
Враховуючи ТЕД, ми скажемо що основи – це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчині утворюється один вид аніонів – йони ОН-.
Дослід №3. Видеодослід. Горіння солі міді.
Враховуючи складність і можливості виконання наступного досліду із солями, пропоную до вашої уваги переглянути фрагмент видеоексперименту зміни забарвлення полум’я під час горіння солі міді.  (Слайд)
Знову повертаючись до 8 класу, згадаємо що солі – це складні речовини, до складу молекул яких входить атом металу та кислотний залишок
Тепер давайте дамо визначення що ж таке солі з точки зору ТЕД.
Солі — це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчині утворюються катіони металів і аніони кислотних залишків.
Солі належать до сильних електролітів, дисоціюють на йони повністю протягом однієї стадії.
Nа2S04 ->2Nа++S042-
А12(S04)з →2А13++3S042
V. Закріплення знань, умінь і навичок.
Далі ми продовжуємо вивчати тему і я пропоную переглянути відеозавдання  
Завдання 1. (слайд)
А тепер скажіть чому тверді речовини сахар, NaOH, NaCl не проводять електричний струм, а розчини відповідних речовин проводять.
Завдання 2.
А тепер ми з вами пограємо. У вас в кошиках є частики – йони. Я показую формулу молекули, а ви шукаєте в кошику відповідні йони, на які дисоціює ця сполука в розчині.
Завдання 3. Задача
1.     Алюміній нітрат, кількістю речовини якого становить 2 моль, розчинили у воді. Вкажіть сумарну кількість речовини позитивно, негативно заряджених йонів в утвореному розчині:
а)6 моль; б)8 моль; в) 5 моль; г) 4 моль; д) 7 моль.
2.     Калій ортофосфат, кількістю речовини якого становить 3 моль, розчинили у воді. Вкажіть, яка кількість речовини позитивно заряджених йонів утворяться у разі повної дисоціації електроліту:
а)6 моль; б)8 моль; в) 9 моль; г) 7 моль; д) 5 моль.
3.      Вкажіть електроліти, під час дисоціації яких утворилися йони Zn2+,K+, Cl- CO 3 2-
а) NaCl, ZnCl2 , ZnCO3   б) ZnCO3, KCl, KHCO3      в) K2CO3 , ZnCO3 , NaCl  г)  KCl, K2CO3 , ZnCl2,    д) KNO3 , ZnCO3 , KCl.

VI. Підбиття підсумків уроку.
Вже час завершувати нашу подорож містечком Електролітичне. І давайте з вами підведемо підсумки. Скажіть що нового ви для себе дізнались…..Що найбільше сподобалось…….Запам’яталось……
Порахуйте будь-ласка кількість ваших балів. (Слайд з балами). Подивіться ось є градація оцінювання балів. Підрахуйте будь-ласка набрану вами кількість балів і зіставте її з таблицею. І виставте собі оцінку у путівнику.
VІI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Написати рівняння дисоціації в розчинах таких речовин: К2S04, Н2SO4, ВаС12, НВг, А1С13.
Заключне слово: Час вже завершувати , і я б хотіла подякувати вам за активну участь, творчу співпрацю співпрацю, ви всі молодці, розумнички, мені було дуже приємно з вами працювати.  А тепер я зберу ваші путівники, для виставлення оцінок. Дякую за увагу. На все добре.